Тема: Traditional Food.
Підтема: My favourite
meal.
Мета:
-повторити й активізувати лексичний матеріал з
теми;
- продовжувати розвивати навички аудіювання;
- навчити планувати зміст повідомлення та
розвивати комунікативні здібності учнів;
- удосконалювати техніку читання;
- практикувати учнів у письмі;
- розширити кругозір учнів щодо національних
страв народів світу;
- виховувати інтерес до життя інших країн
світу.
Обладнання: підручник, набір тематичних карток, мультимедійна
дошка.
Хід уроку
1.Підготовка до сприйняття
іншомовного мовлення
Greeting.
T: Good morning, children. How
are you?
Ps: We are very well, thank
you.
Aim.
T: Today we’ll speak about the
traditional food in different countries. We’ll discuss different dishes and
recipes.
Check on homework.
Згадування назв продуктів харчування у режимі
T-P1-P2-P3.
T: What is it?
P1: It is a carrot.
T: What are these?
P2: These are potatoes.
Warming up.
1.How much is
carrot?
How much is jam?
How much is onion?
How much is ham?
How much is cabbage?
How much is salt?
I do not know,
It’s not my fault.( слайд
№2).
2. Гра «Do you know
national food?» (слайд №3).
The
Italians like
|
pizza and
spaghetti
|
The French
like
|
coffee and
cheese
|
The Greek
like
|
olivas and
oranges
|
The English
like
|
bacon and
eggs
|
The
Ukrainians like
|
borshch and
vareniky
|
The
Japanese like
|
fish and
vegetables
|
The
Chineese like
|
vegetables
and rice
|
The Germans
like
|
sausages
and chicken
|
2. Основна частина уроку.
1) Подання тексту до читання.
Вправа 1 с. 72.
a) етап підготовки
до читання. Бесіда з учнями.
T: Now you know some
traditional food in different countries. And what food is traditional in our
country? Do you know how to cook it? What products do you need to cook it?
b) етап читання.
T: Let’s read about cooking
the most popular Ukrainian dish borshch.
Учні ланцюжком читають текст.
с) етап перевірки розуміння
змісту тексту. Гра “ Right! Wrong!”.
Учитель називає різні речення,
якщо вони відповідають змістові тексту вправи, учні хором говорять: You are right, якщо ні, вони хором
кажуть: You are wrong.
T: You need two heads of
cabbage.
Ps: You are wrong.
T: You need some potatoes.
Ps: You are right.
T: You slice meat.
Ps: You are wrong.
Writing.
2) Письмо. Вправа 3 с. 72( слайд № 5).
Учні самостійно складають і
записують речення з прислівниками часу та поданими у вправі словами. Потім 3-4
учні по черзі читають свої речення.
Physical Warming up.
3) Фізична та мовленнєва
розминка.
Учитель декламує слова пісні « If
you are happy» і виконує відповідні дії, учні повторюють за ним.
If
you are happy.
If you are happy and you know
it
Clap your hands.
If you are happy and you know
it
Clap your hands.
If you are happy and you know
it
And you really want to show
it,
If you are happy and you know
it
Clap your hands ( stamp your
feet).
Speaking.
4) Вправа 2 с. 72(слайд №4).
Учні у парах складають діалоги за
зразком. Потім 3-4 учні інсценують діалог.
Listening Comprehension.
5) Учитель читає діалог. Учні повинні
позначити правильні відповіді.(слайд № 6).
Cooking.
-
What
do you want to cook for supper today, Ann?
-
I want to cook a vegetable salad.
-
Can I help you, Ann?
-
Of course, Mark. Take some cucumbers
and slice them. And I’ll boil some potatoes.
-
I sliced them, Ann. What shall I do
next?
-
Listen, Mark. Take an onion, peel and
chop it, and I’ll peel the potatoes.
-
Do wee need any eggs, Ann?
-
No, we don’t. But we need some
carrots. Peel and slice some carrots, please, Mark.
-
And what will you do?
-
I’ll wash and chop some greens. Now I
put everything into the plate, add some salt and sour cream. Give me some sour
cream pleas, Mark.
-
Here you are. Can I mix the salad?
-
Of course you can. Thank you for your
help.
3.Заключна частина уроку.
Homework.
Вправа 5 с. 73 (слайд № 7).
Summarizing.
Бесіда у режимі
T-P1-P2-P3.
T:
Today you learned about some traditional Ukrainian and Englishfood and some
traditional food in other countries. Do you have your favourite food? What is
it? Do you like any food of other countries? What food do you like?
Немає коментарів:
Дописати коментар