Конспект уроку з англійської мови в 3 класі

Конспект уроку з англійської мови в 3 класі
Учитель: Комар Iрина Леонiдiвна
Тема. Grammar. Вживання займенників her,his,its
Мета.
Практична: вчити учнів вживати в мовленні лексичний матеріал за темою, формувати навички монологічного мовлення на рівні речення. Вчити дітей виконувати інструкції англійською мовою. Удосконалювати навички вживання множини іменників та присвiйних займенникiв his/her/their
Розвиваюча: розвивати мовну здогадку, уміння логічного викладу думок та фонематичний слух.
Освітня: розширити світогляд учнів та їх знання про культуру мови.
Виховна: виховувати у дітей позитивне ставлення до власного здоров’я та культури тіла. Стимулювати та підтримувати інтерес до іноземної мови.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: телевiзор, комп’ютер, підручник “English World II”, CD диск, картки.
Хід уроку
I. Початок уроку.
1. Організаційний момент (2 хвилини)
T: – Good morning, everyone!
Nice to meet you!
How are you today? (Pupils answer)
Let’s start.
2.  Фонетична зарядка (3 хвилинu)
T: At first, let’s practice in pronunciation of s and z: Zog’s got three mouths and six noses!
T: z is pronounced: [z] as in Zog
s can be pronounced: [s] as in mouths, [z] as in noses (Pupils listen and repeat)
II.    Основна частина уроку.
1. Повторення лексичних одиниць попередніх уроків (3 хвилини).
T: At our lessons we talk about parts of body. Today we continue talking about them. So, look at the screen, please. Let’s listen and sing the song.
P: (Listening and singing)
T: Well done.
2. Перевiрка домашнього завдання (6 хвилин)
T:  Now look, please, at these words . You must to make couples of the words.
S: legнога.
    foot-ступня…….
T: Yes, you are right.
3.Робота з пiддручником.(10 хвилин)
T:Open your Pupils Book on p.68 Look at the picture. Read out the first bubble.
   Repeat all together.
   Ok, and now point and say. You can see 6 pieces. Look at the first one and tell me What is this?
P: This is her hand…………
4. Фізкультхвилинка (5 хвилини).
T: Now, it’s time to relax. Repeat, please, after me. Stand up (pupils repeat the words with appropriate movements):
My eyes can see,
My ears can hear,
My nose can smell,
My mouth can talk,
Mu head can nod,
My arms can hold
My legs can walk, and walk, and walk.
4. Повторення вивчених лексичних одиниць. (3 хвилини)
T: And now, it’s time to repeat the word, so, look at the pictures, listen and repeat. (Pupils look at the picture, listen and repeat the words)

 5. Словникова гра «Знайди словo» (3 хвилини)

L  E  G  L  R  T  A  E
N  T  O  E  H  D  E  S
S  R  T  H  E  A  D  Y
F  I  N  G  E  R  V  W
J  E  D  I  A  R  M  S
T  F  E  E  T  Q  P  G

LEG
TOE
HEAD
FINGER
ARM
FEET
T: Excellent. Look at the board, please. It’s time for a game – word search.
Find the words in the table and circle them, please. (на дошці зображено кросворд, діти підходять, шукають слова та обводять їх, можна використати інтерактивну дошку)

6. Аудіювання(4 хвилинu)
T: Perfect! Do you like to colour pictures?
Ss: Yes!!!
T: Good. So, you have to listen to meand colour your monster according to the instructions. Are you ready? Let’s start. (Pupils listen and colour their monsters)

 7.Гра Склади пазл” (3 хвилини)
T: What a lovely song! Now sit down, please. Let’s play and make a puzzle. You should guess what it is and put all the parts together. Ready? (Pupils do the task)
T: Good job! And now take a sticker, write there a part of body, then name it and stick on the appropriate place.

 ІІІ. Заключна частина уроку.
Підсумки (3 хвилини)
T: Well done! I like the lesson. And what about you? Do you like it?
Ss: Yes.
T: What the words did you repeat today?
Ss: Leg, arm, head, foot…
T: How do we say foot in plural?
Ss: Feet.
T: It’s correct! Your home task for the next lesson Workbook  p.54 write the names.
T: Now your marks for today! Thank you for the lesson. That’s all for today. See you on …!


Немає коментарів:

Дописати коментар